TurkuSOWA- instrukcja wykonania maskotki w 10-ciu krokach

środa, 26 sierpnia 2015
data:post.title
Wreszcie nadszedł ten czas, kiedy na moim blogu ukazuje się post poświęcony pracom ręcznym. Postanowiłam Wam dzisiaj pokazać jak w prosty sposób wykonać materiałową przytulankę, w kształcie sowy, która jednocześnie stanie się maskotką mojego bloga.


Do jej wykonania potrzeba:


- kawałek polaru ( jego wielkość zależy od rozmiarów maskotki- ja użyję kawałka o wymiarze 22 x 28 (cm) . Polar świetnie nadaje się do szycia, ponieważ jest miękki i nie pruje się ,a to przy ręcznym szyciu jest dość przydatne)

- kawałek kolorowej tkaniny ( potrzebna będzie jedynie do uszycia tułowia sowy; może być gładka lub wzorzysta)
- 2 guziki lub koraliki ( posłużą jako oczy, jednak nie są niezbędne)
- różnokolorowe nici/kordonki/mulina
- igła
- kawałek filcu potrzebnego do zrobienia nóżek
- wypełniacz do maskotki (można w tym celu użyć waty, skrawków materiału lub kupić gotowy wypełniacz wraz z poduszką; koszt takiego wypełniacza to ok.10 zł, jedna sztuka starczy Wam a wieeele maskotek)
- nożyczki
- kawałek kartonu lub kartka papieru 
- marker/ołówek/mazak (w zależności od grubości tkaniny; potrzebny do odrysowania szablonu)

Instrukcja krok po kroku:1. Przygotuj wszystkie potrzebne materiały.
2. Na kartonie lub kartce papieru odrysuj i wytnij wszystkie kształty. W ten sposób uzyskasz własny szablon, który możesz ponownie wykorzystać. W przypadku sowy należy odrysować: głowę, tułów i skrzydło.


Przykładowe szablony głowy i tułowia

3. Odrysuj i wytnij potrzebne kształty z odpowiednich kawałków materiału. W przypadku mojej sowy są to: dwa kształty głowy z polaru, dwa kształty tułowia z materiału bawełnianego, cztery kształty skrzydeł z materiału w kwiatki. Z filcu wytnij dwa kształty nóżek- one nie będą zszywane. 
*Ważna wskazówka! Materiały najczęściej są dwustronne z wyraźnie zaznaczoną stroną "lewą" i "prawą". Warto o tym pamiętać przy odrysowywaniu kształtów na materiałach, aby po złożeniu dwóch połówek, każda część ciała była jednolita.
4. Ułóż wszystkie wycięte elementy parami na "lewej" stronie każdy, aby po zszyciu i odwróceniu widoczna pozostała tylko "prawa" strona materiału.
5. Zszyj starannie wszystkie elementy, zachowując ich wymiary. Przy zszywaniu głowy i tułowia zachowaj otwór, aby potem połączyć oba elementy i uzupełnić je wypełnieniem. Skrzydła zszyj osobno, pozostawienie miejsca na wypełnienie nie jest konieczne. Podczas szycia zachowuj małe odstępy i za każdym razem mocno przyciągaj nitkę, aby po odwróceniu na prawą stronę nie zostały dziury :).6. Odwróć wszystkie elementy na prawą stronę. Głowę i tułów sowy wypełnij szczelnie wypełniaczem. Im więcej wypełnienia.

7. Połącz głowę i tułów, zszywając oba elementy wzdłuż wspólnych granic.8. Doszyj do tułowia filcowe nóżki i skrzydła.

9. Ostatni element to dekoracja maskotki. Użyj do tego przede wszystkim wyobraźni. Możesz doszyć, np. guzikowe oczy, filcowy dziób, kokardkę, polarowe nóżki lub pazury- pełna dowolność. Małe elementy można delikatnie przyszyć lub przykleić specjalnym klejem do materiału. 
10.* Jeśli maskotka ma się stać prezentem, możesz wyszyć na niej napis, np. Dla ... 

Maskotka jest gotowa!
Mam nadzieję, że ten post zachęci Was do samodzielnego szycia. Zrobienie własnej maskotki sprawi satysfakcję nawet zatwardziałym dorosłym, a obdarowanym wiele radości. Szycie ręczne, choć czasochłonne, wcale nie jest takie trudne. Możecie mi wierzyć na słowo, bo sama jestem samoukiem, a przygodę z szyciem zaczęłam zaledwie dwa lata temu.

Do dzieła! 

Prześlij komentarz