Plan podróży- lepiej z nim czy bez niego? Jak go stworzyć?

piątek, 7 lipca 2017
data:post.title
Ostatnia podróż do Portugalii zainspirowała mnie do napisania tego wpisu dotyczącego podróżniczych planów. Lepiej je mieć czy zdać się na los? Warto tworzyć trasy szczegółowe czy poglądowe? I co mi w tym ostatecznie pomogło?

Od jakiegoś roku stworzyłam na moim pulpicie zakładkę "Portugalia", w której zapisywałam przydatne adresy, strony, blogi. Miesiąc przed wyjazdem zakupiłam podręczne przewodniki i mapy. Dwa tygodnie wcześniej otoczyłam się wszystkimi dostępnymi mi źródłami i... zaczęłam planować. Z Porto poszło w miarę gładko, Algarve od początku przypięłam łatkę "spontan + św. Wincenty", aż nadeszła Lizbona... Gdybym miała spędzić w niej tydzień nie byłoby problemu, ale ja miałam do dyspozycji trzy dni, w ciągu których chciałam jeszcze odwiedzić Sintrę.

W efekcie tworzenie tras tak mnie przytłoczyło (w Lizbonie panują specyficzne rozkłady godzin otwarcia, które nieźle grały mi na nerwach), że trzy dni przed wyjazdem przestałam na moment cieszyć się podróżą...Jednak z perspektywy czasu dziękuję sobie, że zdobyłam się na te ostatki cierpliwości i poświęciłam czas na zrobienie trasy zwiedzania. Bez niej z pewnością nie udałoby mi się zobaczyć tych wszystkich pięknych miejsc i tak dobrze wykorzystać czasu, którym dysponowałam. Choć nie wszędzie dotarłam, parę wydarzeń przegapiłam, to i tak każdego wieczora przy kieliszku Sangrii dumnie spoglądałam na listę nazw, które po tych kilkunastu godzinach wędrówki już nie były mi obce.Podróż zaplanowana- zalety:


1. Oszczędzisz czas i nogi. 

W Portugalii docenisz to jeszcze bardziej, bo lepiej raz pokonać te kilkadziesiąt stopni w upale niż wracać się i robić to ponownie. Niestety słynnych "elevadorów" jest tylko kilka, a górzystych uliczek tysiące...

W poniedziałki wszystkie muzea i atrakcje turystyczne, np. w Belem są nieczynne, ale za to w Sintrze wszystko było otwarte. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu zakupu biletów na komunikację, nabyłam je od razu na dworcu Oriente i potem na Rossio tylko wskoczyłam do pociągu. Dzięki temu oszczędziłam kilka euro i nie musiałam czekać 40 min. na następny odjazd.


2. Zobaczysz znacznie więcej niż podróżując bez planu.

Wiele miejsc w Lizbonie zwyczajnie bym przegapiła. Większość atrakcji jest zaznaczonych na mapie, ale często zdarza się, że obok jednego zaznaczonego zabytku znajduje się kilka innych- niepodpisanych, a czasem bardziej wartych uwagi.

3. Produktywniej wykorzystasz czas wyjazdu.

4. Łatwiej odnajdziesz się w komunikacji miejskiej.

Rozkład metra w Portugalii jest bardzo prosty, więc nie sposób się zgubić, jednak warto wiedzieć, że np. w Lizbonie Aerobusy nie należą do komunikacji miejskiej, z której korzysta się, używając karty, ale trzeba kupować osobne bilety. 

5. Oszczędzisz pieniądze i nerwy.

Warto przed wyjazdem zebrać informacje odnośnie kart zwiedzania, zniżek dla studentów i rodzin z dziećmi lub odbywających się w miastach sezonowych festynach. 

6. Twoja podróż będzie uporządkowana.

Zamiast tracić czas na czytanie map, sprawdzisz szybo w metrze kolejne przystanki i od razu ruszysz w odpowiednim kierunku.

7. Zyskasz możliwość znalezienia innych alternatyw w razie nagłych sytuacji.

Warto przed wyjazdem zapisać sobie lokalne strony z rozkładem autobusów i metra. Lizbońskie tramwaje rządzą się swoimi prawami, więc lepiej sprawdzić kiedy jest (i czy w ogóle jest) następny kurs. 

W kolejnym poście podzielę się bardzo przydatnymi aplikacjami, które ułatwiły mi poruszanie się po Lizbonie.


Podróż bez planu- zalety:


1. Twoja podróż będzie spontaniczna.

2. Zyskasz większy, bezpośredni kontakt z otaczającą cię rzeczywistością.

3. Zyskasz więcej możliwości kontaktów z miejscowymi (choć zależy to od ciebie).

4. Dasz się zaskoczyć (i tak dasz, ale w nieco mniejszym stopniu).

5. Przeżyjesz więcej niezaplanowanych przygód (w końcu to podróż bez planu ;D)

6. Trafisz do miejsc, których wcześniej nie brałeś pod uwagę. Często odnajdziesz zakątki, o których wiedzą jedynie miejscowi, a są bardziej malownicze, niż te polecane w przewodnikach.

7. Poczujesz większą swobodę i wolność. (choć plan zawsze możesz zmienić).

8. Zamiast skupić się na liście miejsc do zobaczenia, bardziej wczujesz się w klimat danej chwili. Będziesz podróżować tu i teraz, choć pewnie ominiesz wiele wartych odwiedzenia miejsc.

Mając plan, nie padłam ofiarą żadnej z poniższych wad, choć na pewno moje zwiedzanie nie było "spontaniczne". Wszystko i tak zależy od Ciebie i Twojego nastawienia do otaczającego świata. Ja zawsze wolę zapytać się o drogę miejscowych, więc raczej nie stronię od kontaktów z ludźmi. Spontaniczne sytuacje, o których opowiem przy okazji relacji z Lizbony i tak się przydarzyły, więc na brak przygód nie mogę narzekać. 

Sposoby na tworzenie własnych tras:Czynność ta jest czasochłonna, tym bardziej, jeśli w danym miejscu jesteś po raz pierwszy, obcy jest język, a obszar duży. 

Od czego zacząć? Zbierz potrzebne źródła, popytaj znajomych, przejrzyj Internet. Zrób listę miejsc i wydarzeń, w których chcesz wziąć udział, wypisz potrawy do spróbowania i pomysły na pamiątki do zakupienia.

Potem podziel wszystko na ilość dni Twojego pobytu i połącz w jedną, poglądową trasę. 

Dodaj do tego informacje o komunikacji. Spisz ważne adresy, numery autobusów i tramwajów. Sprawdź godziny pierwszych i ostatnich kursów, rozkład w dni świąteczne (jeśli wypadają podczas Twojej podróży).

A) W mieście:

Polecam tworzenie tras z pomocą aplikacji Google My Maps. Mapy możesz spersonalizować wizualnie i dodać znaczniki miejsc, które są warte odwiedzenia z podziałem na wiele kategorii. Każdy znacznik może być oznaczony innym kolorem i symbolem. Przy każdej nazwie możesz dopisać własne notatki oraz dodać zdjęcia. Oprócz tego jest możliwość zmierzenia odległości i narysowania trasy.

Jednak, aby korzystać z niej podczas podróży, musisz mieć stały dostęp do Internetu.


Moja mapa Porto
Dlatego przed wyjazdem nabyłam cienki zeszycik, w którym zrobiłam listę miejsc na każdy dzień, dodając do tego numery autobusów i tramwajów oraz adresy polecanych przez innych knajpek czy kawiarni. 

Warto spisać też godziny otwarcia poszczególnych atrakcji i chociaż przybliżone ceny biletów.

W miastach świetnie sprawdzają się małe, papierowe przewodniki, które zmieszczą się do torebki. Korzystałam już z wielu pozycji, ale obecnie jestem pod wrażeniem tych z firmy Michelin. Podręczne, przejrzyste, zawierają konkretne informacje z nieco poetyckimi komentarzami, czyli tak jak lubię ;).

Obecnie można znaleźć też wodoodporne mapy 2 w 1, gdzie po drugiej stronie jest spis atrakcji turystycznych.

Przejrzyj wszystkie dostępne źródła, ale nie daj się im przytłoczyć. Wybierz miejsca, które w Twoim odczuciu wzbogacą Twoją podróż i naprawdę Cię zainteresują. 

Niektóre przewodnikowe i medialne pozycje są mocno przereklamowane, więc weź pod uwagę rozwiązania alternatywne. 


B) Na większym obszarze:

Mam tu na myśli region/województwo. Tu przyda się wydrukowana mapa, na której flamastrem zaznaczam miejsca, które chcę poznać. Kolejnych destynacji szukam w przewodnikach, Internecie, gazetach lub... na kursie na prawo jazdy, gdzie dowiedziałam się np. o Pentowie ;)). Miej oczy i uszy szeroko otwarte, a żadnego miejsca nie pominiesz.

Kiedy już mapa zapełniona jest krzyżykami i kropeczkami, odmierzam odległości między nimi i wyznaczam dzienny dystans do pokonania. Potem wybieram miejscowości, które będą bazą noclegową i szukam noclegów. 


Trasa po Podlasiu 
C) Kraju:

Tutaj podstawą jest komunikacja. Informacje o tym jak funkcjonuje autostop, ile kosztują pociągi/autobusy, czy można zakupić karnety na przejazdy koleją, itp. są najważniejszą częścią tworzenia trasy. 

Warto zerknąć też w kalendarz. Jeśli podczas wyjazdu jest jakiś weekend, może warto wtedy uciec z dużych miast i udać się eksplorację zasobów natury, a do miejskiej dżungli wrócić w środku tygodnia.

Jeśli odległości są większe warto sprawdzić też przeloty tanimi liniami pomiędzy większymi miastami, mogą okazać się znacznie tańsze i wygodniejsze niż podróż lądem.W moim przypadku z Porto poleciałam za niecałe 20 euro na weekend do Faro (oszczędzając pieniądze i jakieś 7 godzin podróży), a w poniedziałek udałam się autobusem do bliżej położonej Lizbony. 

W moim odczuciu plany podróżnicze zawsze warto snuć, ale jeszcze lepiej potem je konkretyzować. W rzeczywistości staram się zawsze być po środku. Przewodniki polecą tylko utarte ścieżki, a świat jest dużo większy i ciekawszy, by na nich kończyć jego eksplorację. I choć na razie przed wyjazdem dopinam wszystko na ostatni suwak w moim plecaku, to w przyszłości marzy mi się także podróż za jeden uśmiech...

Planujcie zatem swoje wojaże i do zobaczenia na trasie lub... poza nią!


Prześlij komentarz